Zainteresowanie pracodawców zatrudnianiem cudzoziemców, zwłaszcza Ukraińców, jest coraz większe. Spowodowane jest to dużymi brakami kadrowymi – w wielu przedsiębiorstwach brakuje przede wszystkim pracowników fizycznych, ale oczywiście nie tylko. Pracownicy z Ukrainy świetnie sprawdzają się również na stanowiskach wyższego szczebla. Zatrudnienie cudzoziemca, zwłaszcza Ukraińca wiąże się jednak ze spełnieniem pewnych kryteriów. Dziś postaramy się przybliżyć kilka kwestii prawnych związanych z możliwością zatrudnienia obcokrajowca.
- Czy można złożyć wniosek o zezwolenie na pracę sezonową dla cudzoziemca, który jest już w Polsce?
Złożenie wniosku o zezwolenie na pracę sezonową dla cudzoziemca, który jest już w Polsce, jest oczywiście możliwe. Wszystkie informacje na ten temat zawarte są w Ustawie o promocji zatrudniania i instytucjach rynku prawa pracy. Ustawa ta została znowelizowana i od 1 stycznie 2018 roku weszły w życie nowe rozwiązania, umożliwiające zatrudniania cudzoziemców w Polsce do prac sezonowych. Znowelizowane przepisy dają prawo do wykorzystania dwóch ścieżek postępowania w celu zatrudniania obcokrajowca, np. Ukraińca. Jedna z nich to ścieżka zagraniczna, kiedy pracownik z Ukrainy (pracownicy z Ukrainy) dopiero będzie starał się o przyjazd do polski i druga – ścieżka krajowa. Wniosek o zezwolenie na pracę sezonową dla cudzoziemca, który jest już w Polsce zostaje weryfikowany przez starostę. Decyzja o zezwoleniu wydawana jest w terminie do 7 dni. Jeżeli potrzebne jest postępowanie wyjaśniające, czas wydania decyzji wydłuża się do dni 30. Pracownicy ze wschodu raczej nie mają trudności z uzyskaniem odpowiedniego zezwolenia na pracę w naszym kraju.
- Zakwaterowanie cudzoziemca – czy jest wymagana umowa?
Jak można przeczytać na stronie Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej:
Wymóg poania miejsca zakwaterowania (art. 88p ust. 7) i ew. zawarcia umowy najmu lub użyczenia (art. 88w) dotyczy tylko sytuacji, gdy zezwolenie na pracę sezonową ma być wydane dla cudzoziemca, który wjedzie na terytorium RP w celu wykonywania pracy sezonowej (po wpisie wniosku do ewidencji).
Dalej czytamy, że umowa najmu lub użyczenia jest konieczna, kiedy pracodawca zapewnia zakwaterowanie cudzoziemca i umieszcza tę informację we wniosku. Jeżeli zakwaterowanie cudzoziemca nie dojdzie do skutku, tzn. umowa na zakwaterowanie cudzoziemca nie zostanie podpisana będzie to traktowane, jako wykroczenie pracodawcy, zgodnie z art. 12, ust. 9 ustawy z dnia 20 kwietnia 2004 roku O promocji zatrudniania i instytucjach rynku pracy w brzmieniu obowiązującym od 1 stycznia 2018 roku. Jeżeli zatem chcesz, aby pracownicy z Ukrainy znaleźli zatrudnienie w Twojej firmie, koniecznie należy pomyśleć nad miejscem ich ulokowania. Bardzo często pomocne są w tym firmy zajmujące się leasingiem pracowników w Warszawie, Krakowie, Poznaniu i innych większych miastach.
- Czy do zatrudnienia cudzoziemca w rolnictwie jest wymagana działalność gospodarcza?
Nie prowadzisz działalności gospodarczej, ale myślisz o możliwości zatrudniania cudzoziemca w rolnictwie? W takim razie zatrudnienia cudzoziemca jest możliwe pod warunkiem, że zatrudnisz go do potrzeb swojego gospodarstwa domowego. Wybierając takie rozwiązanie zatrudniania cudzoziemca, należy podać podklasę działalności 97.00.Z. Więcej informacji można uzyskać w ustawie O promocji zatrudniania i instytucjach rynku pracy.
- Czy cudzoziemiec wykonujący pracę sezonową może jednocześnie mieć zezwolenie na wykonywanie innej pracy?
Tak, zezwolenie na wykonywanie pracy innej, niż wykonywana w danej chwili, jest możliwe do otrzymania. Konieczne jest jednak spełnienie pewnych warunków: jak czytamy na stronie Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej konieczne jest zezwolenie, oświadczenie lub spełni inne warunki zwolnienia z wymogu posiadania zezwolenia na pracę. Zezwolenie na wykonywanie innej pracy (kiedy już pracownik wykonuje pracę sezonową) jest kwestią bardzo często poruszaną, zarówno przez cudzoziemców pracujących w Polsce, jak i przez zatrudniających ich przedsiębiorców.
- Czy można zatrudnić do prac sezonowych obywatela Ukrainy?
Tak, obecnie pracodawcy mogą zatrudnić do prac sezonowych obywatela Ukrainy. Pracownicy z Ukrainy (w ogóle pracownicy ze wschodu) są bardzo cenieni na naszym rynku. Nic więc dziwnego, że wielu przedsiębiorców chce zatrudniać ich m.in. do prac sezonowych. Zezwolenia wydawane są na pracę w turystyce, ogrodnictwie oraz rolnictwie. Coraz więcej przedsiębiorców korzysta z możliwości zatrudnienia do prac sezonowych obywatela Ukrainy – jest to bardzo opłacalna forma zatrudnienia dla obydwu stron.
- Na jaki okres będzie wydane zezwolenie na pracę sezonową np. gdy jest to pracownik z Ukrainy?
Zezwolenie na pracę sezonową wydawane jest maksymalnie na 9 miesięcy. Pracownicy z Ukrainy mogą zatem otrzymać właśnie takie zezwolenie. Okres ten liczony jest od momentu pierwszego wjazdu do Schengen w konkretnym roku kalendarzowym.
- Ile razy można przedłużyć zezwolenie na pracę sezonową cudzoziemca?
Jeżeli przedłużenie zezwolenia dotyczy pracy sezonowej, nie ma ograniczeń w ramach 9-mieisęcznego okresy w ciągu roku kalendarzowego. Okres ten liczony jest od dnia, w którym cudzoziemiec przekroczył granicę i znalazł się na terytorium państw przynależących do Schengen.
- W jaki sposób pracodawca może dokonywać opłat za oświadczenia dot. zatrudnienia cudzoziemca?
Wielu przedsiębiorców zastanawia się, w jaki sposób może dokonywać opłat za oświadczenia dot. zatrudnienia cudzoziemca – czy wpłaty mają odbywać się za każdego cudzoziemca z osobna, czy można wykonać jeden większy przelew? Jeżeli możliwy jest jeden przelew, to w jaki sposób weryfikowane jest to, za kogo pracodawca zapłacił?
Opłaty mogą być dokonane zarówno oddzielnie jak i łącznie. Zaleca się, aby opłat dokonywać oddzielnie do każdego wniosku dot. zatrudnienia cudzoziemca, podając jego dane. Jeżeli zdecydujemy się na opłaty zbiorowe, konieczne będzie podawanie wszystkich imion i nazwisk. Opłaty za oświadczenia dot. zatrudnienia cudzoziemca są bardzo ważne i nie można ignorować nawet najmniejszych szczegółów. W twojej firmie zatrudnieni są pracownicy z Ukrainy? zatem zapewne wygodniejszą forma będzie dokonywanie opłat osobno.
- Czy w branżach sezonowych można wystąpić do wojewody o zezwolenie, aby pracownicy ze wschodu mieli przedłużony okres na pracę?
Chciałbyś, aby pracownicy ze wschodu, mógli pracować u Ciebie dłużej? Prowadzisz działalność w branży sezonowej? Oczywiście można otrzymać zezwolenie na pracę cudzoziemca na dłuższy okres. Konieczne jest jednak spełnienie pewnych warunków. Przede wszystkim zezwolenie na pracę cudzoziemca na okres dłuższy, np. roku, wydawane jest o ile nie jest integralnym i charakterystycznym elementem działalności w zakresie podklas „sezonowych, a jedynie wspiera podmiot prowadzący taką działalność”
- Czy jest procedura odwoławcza od wydania zezwolenia na pracę sezonową cudzoziemca?
Starasz się o zezwolenie na pracę sezonową cudzoziemca i okazało się, że decyzja była odmowna? Nic straconego! Istnieje bowiem możliwość odwołania się od tej decyzji do organu drugiej instancji, na podstawie art. 127 § 1 K.p.a. Zezwolenie na pracę sezonową cudzoziemca może nie zostać wydane z wielu przyczyn, najczęściej powodem są błędy popełniane przy wypełnianiu wniosku lub nieścisłości. Jeżeli zostaną one odpowiednio wyjaśnione, zezwolenie na pracę sezonową cudzoziemca najczęściej zostaje wydane.
Od kilku już lat pracownicy z Ukrainy (oraz pracownicy ze wschodu)stanowią największą grupę obcokrajowców zatrudnianą na polskim rynku. Na kolejnych miejscach są Rosjanie oraz Białorusini. Nie ma zatem niczego dziwnego w tym, iż tak często pojawiają się pytania dotyczące możliwości zatrudnienia cudzoziemca, pytania o zezwolenie na pracę sezonową – zarówno ze strony samych zainteresowanych pracą, jak i ze strony pracodawców. Mamy nadzieję, że odpowiedzieliśmy w powyższym artykule na większość nurtujących pytań. Po szczegóły odsyłamy przede wszystkim do przywoływanej już tu ustawy O promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy w brzmieniu obowiązującym od 1 stycznia 2018 r.
Jeżeli interesują Cię takie zagadnienia jak: rekrutacja pracowników z Ukrainy, wynajem pracowników, leasing pracowników IT (Warszawa, Kraków, Wrocław, Łódź)? – skorzystaj z naszej profesjonalnej pomocy!
Niniejsza informacja nie stanowi źródła prawa